Vėlinių papročiai Dzūkijoje
Dzūkijoje, kaip ir kituose regionuose, būta savitų Vėlinių šventės tradicijų. Yra žinoma, kad Varėnos rajone, Akmenio kaime, ant Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios šventoriuje esančių kapų žvakės būdavo degamos jau 1880 metais. Iš pradžių būdavo supilamas simbolinis kapas ir ant jo degamos žvakės. Kunigui jas pašventinus, parapijiečiai po žvakę išsinešiodavo ant savo artimųjų kapų.
Buvo manoma, kad į dangų nepatekusios vėlės klaidžioja amžinoje tamsoje, todėl ant artimųjų kapų degdavo žvakutes joms pašviesti.
Per Vėlines būdavo renkamos piniginės aukos bendroms mišioms už mirusiuosius. Tokias mišias Marcinkonių parapijoje vadino „diedais“. Buvo sakoma, kad kartą per metus reikia duoti mišioms už nežinomą numirėlį, kuris neturėjo giminių ir niekas už jį mišių neužpirko.
Kaip rašė etnologė Pranė Dundulienė, dzūkai Vėlinių rytą sustoję prie stalo pasimelsdavo už mirusiuosius ir susėdę, prade¬dant šeimininkui, visi po šaukštą viralo nuliedavo ant že¬mės, o antrą patys suvalgydavo. Pavalgę važiuodavo į baž¬nyčią ir išdalydavo elgetoms duonos bandeles. Varėnos rajone, Masališkių kaime, kiekvienais metais Vėlinių vakarienei virdavo „šaltanosių“ (virtinių) su kanapėmis.
Žymioji Dzūkijos raudotoja
„Mano Dzūkijai“ pavyko pakalbinti garbaus amžiaus dzūkę Anelę Markevičienę, senųjų dzūkų tradicijų puoselėtoją, kuri šįmet režisieriaus Roberto Šarknicko sukurtame filme „Dzūkų laidojimo apeigos“ atliko pagrindinį raudotojos vaidmenį. Moteris pati stebisi, kad pavyko taip įsijausti į vaidmenį, jog prireikė net raminamųjų vaistų
A. Markevičienė šiandien prisimena: „Seniau prieš Vėlines žmonės pjaudavo kiaules, nes reikėjo aukoti bažnyčiai ir sušelpti prie šventyklos susirinkusius ubagus. Tikėta, kad tuomet ubagai pasimelsią už „dūšias“.
Senoji moteris prisimena, kad seniau Vėlinės Dzūkijoje buvo vadinamos „Zodušnosios“ (t. y. maldos už sielas) švente. Per Vėlines žmonės skubėdavo į mišias. „Jei miestelyje būdavo kapinės, iškart po pamaldų procesija eidavo prie buvusio parapijos klebono kapo. Ten visi pasimelsdavo ir tik tuomet skirstydavosi prie savo artimųjų kapų“, – pasakojo ponia A. Markevičienė.
Anot jos, tik turtingesnieji dzūkai uždegdavo žvakelę. Vargingiau gyvenantys žmonės Anapilin išėjusius artimuosius pagerbdavo rauda.
Gedulo raudos — tai poetiniai gyvųjų ir mirusiųjų santykius bei pomirtinio gyvenimo vaizdinius perteikiantys apeiginiai liaudies kūriniai. Mirusiuosius apraudodavo giminaitės, o jei geros raudotojos giminėje neatsirasdavo, kviesdavosi svetimą. Raudodavo prie karsto namuose, lydint, prie kapo duobės, mirusįjį minint.
Kliuvo už slėpynes kapuose
Pirmoji A. Markevičienės rauda gimė iš didelės širdgėlos anksti netekus mylimos motinos. „Kai stojasi gailestis, ir žodžiai randas“, – pasakojo dzūkė. Jau apraudojusi ir tėvą, ir seserį, ir mylimą vyrą, moteris atvirai prisipažįsta, kad raudos gimsta skaudžiais gyvenimo momentais: „Rauda išreiškiu savo jausmus be kūrybinio impulso, be sąmonės kontrolės“. Visą gyvenimą moteris mirusius aprauda iš visos širdies, nesvarbu, ar tai artimas žmogus, ar svetimas. „Raudos užslėptos giliai širdy, iš ten jos eina“, – sakė ji.
A. Markevičienė prisimena skaudžias savo pirmųjų raudų pasekmes. „Dar būdama maža mėgau su draugėmis kapuose žaisti slėpynių. Sykį pasislėpiau už neseniai supilto kapo ir mane apėmė toks gailestis, kad nejučia iš visos širdies ėmiau balsu raudoti. Tuo metu pro šalį ėjo kunigas ir mane taip raudančią pamatė. Jis skaudžiai apibarė, paskundė tėvui. Nuo tėvo gavau ,,į kailį“ . Ne gana to, klebonas per mišias apie mane visiems papasakojo. Buvau taip paniekinta“, – išgyvenimais dalijosi senutė.
Kitiems kelia nuostabą
Senoji raudotoja pastebi, kad Dzūkijoje raudos nyksta. Moterį džiugina tai, kad žmonės, klausydami jos raudų, nelieka abejingi. Ponią Anelę žmonės laiko vienintele tikra dzūkų raudotoja.
A. Markevičienė prisimena, kad seniau žmonės raudodavę ne tik per laidotuves, bet ir per vestuves. Jaunoji, atsisveikindama su savo rūtų darželiu, mylimais tėveliais, jausmus išliedavo rauda. Tačiau moteris prisipažįsta, kad per vestuves jai netekę raudoti.
„Man nusišypsojo laimė tekėti už mylimo vyro. Tais laikais tai buvo retas atvejis. Štai mano sesutė turėjo mylimąjį, bet tėvas ją privertė tekėti už nemylimo, kurgi tokiais momentais negims skausminga rauda“, –„Mano Dzūkijai“ pasakojo raudotoja.
Raudos, muzikinis poetinis žanras, mūsų laikus pasiekė kaip neįprastas, net svetimas reiškinys. Dzūkijoje šis paprotys išsilaikė ilgiausiai, o kitų kraštų gyventojai jo nebesupranta. Šaltiniuose minima, kad po Antrojo pasaulinio karo į ištuštėjusias Žemaitijos sodybas buvo atkelta dzūkų, kurie atsinešė ir raudojimo paprotį. Ne vienas žemaitis yra stebėjęsis atsikėlėlių prigimtimi:
„Galgi jiems negaila, kad gali prie karsto šitaip išsidirbinėti?“ Raudos skiriasi nuo dainų savo prigimtimi, kilme, atlikimo būdu. Jos gimsta natūraliai, nėra sukuriamos. Raudų metu kūną gali surakinti skausmas, nebyliai kūkčiojama, raudotoją drasko verksmo konvulsijos, liejasi ašaros. Tiktai tuomet, kai rauda ne tie, kuriems skauda, o profesionalai raudotojai, šis žanras įgyja kūrybinių elementų.
Senieji Vėlinių papročiai
Tiek Dzūkijoje, tiek kituose kraštuose formavosi ir daugybė kitų mirusiųjų minėjimo tradicijų. 1723 metais Vilniaus Jėzuitų akademinės kolegijos dienoraštyje minima, kad kai kurie gyventojai kiekvienais metais nešdavo maisto prie mirusiųjų kapų. Taip daryti kartais dieną, o kartais ir naktį, neva juos raginę mirusiųjų šešėliai. Iš Dionizo Poškos sužinome, kad 1823 metais vėlėms skir¬tas maistas jau buvo atiduodamas elgetoms.
Etnografo Antano Mažiulio duomenimis, XIX amžiaus viduryje Vėlines kiekvienas sodžius švęsdavo atskirai. Buvo įprasta visiems, netgi ir vaikams, susirinkti sodžių kapinaitėse. Tą naktį, sakydavo, ir vėlės susirenkančios kapuose, paprastai – medžiuose ar kryžių viršuje. Kapinaitėse, apdaliję varguomenę maistu bei kitokiomis dovanomis, pasimeldę, pasikvietę neturtinguosius, prie šeimos kapo susėdę valgydavo.
Pasak senolių, per Vėlines susirinkusi giminė į kapines eidavo giedodama ir vedama seniausio tos giminės nario. Kartu su savim nešdavosi valgių ir gėrimų. Kapinėse, prie kurio nors mirusiojo kapo, senasis vadovas mojęs pirštu į visas keturias šalis, kviesdamas vardais mirusiuosius gimines iki pat probočių, kurių tik beatminė vardus. Paskui į visas šalis laistydavo alų, degtinę, midų, pieną. Ant kapo padėdavo duonos, mėsos, sūrio ir kitokių valgių.
Kiti valgius ant kapų sakėsi dėdavę todėl, kad atlėkę alkani paukšteliai palestų ir už tai mirusiesiems pa¬giedotų, juos linksmintų. Dar kiti tikėdavosi, kad ateis alka¬nas žmogus pasistiprinti valgiais ir pavalgys už numirusįjį.
Mirusieji, kalbos apie juos užėmė nemaža vietos kiekvieno žmogaus, kiekvienos šeimos pasaulėvaizdyje. Gana ilgai buvo tikima, vėliau iš kartos į kartą perduodama, kad per Vėlines apsilanko vėlės. Vieni pasakodavo, kad jos lankosi namuose, kiti – kad kapinėse, dar kiti tikėjo, kad Vėlinių vakarą į bažnyčią susirinkusios vėlės gieda, groja vargonais, o mirusiųjų kunigų vėlės laiko pamaldas.
A. Mažiulis taip pat rašė: „Vėlinių išvakarėse pakurdavo pirtis, kad grįžusios vėlės galėtų sušilti. Taip pat padėdavo joms vandens ir rankšluostį, maisto. Pasak žmonių, vėlės ateidavusios vidurnaktį, ir trumpai jas galima buvo matyti, bet tik atsitiktinai, ne slapta budint ir jų laukiant“.
Jei Vėlinių vakarą namus aplankydavo nepažįstamas keleivis, jis būdavo nuoširdžiai priimamas ir geriau¬siai vaišinamas: manyta, kad tokie atklydėliai esančios vėlės arba vėlių siųsti pasiuntiniai.
DZŪKŲ RAUDOS
„Motula mano, širdela mano,
Kam tu palikai mani mažų dukrelį?
Oi, kas supins mano šilko kaselas?
Oi, kas mani išlais in mokyklėlį?
Oi, kap aš pareisiu, kas manį lauks prie klevo vartelių?
Oi, kų aš rasiu..
Cik tuščius namelius.
Aš nerasiu mielos motulės.
Motule mano, kodėl nepamokei manį dzyrbs sunkių darbelių?
Kodėl nepasakei, kad reiks vargc dzidelis vargelis?
Motula mano, brangioji mano, tai tu pamiršai man pasakycie apie dzidelį vargelį,
Kokį reikc nueic dzidelį kelalį.
Motula brangi, kad aš žinotau, iš katros šalalės tu pareisi,
tai aš nubarcytau tų kelalį savo žaliom rūtelėm,
kad tau būt minkščiau tuo keleliu ateicie..“
Prieš keletą metų ji nusifilmavo Roberto Šarknicko etnografiniame filme „Dzūkų laidotuvių apeigos”, kur apraudojo aktorių velionį. Moteris pati stebisi: pavyko taip įsijausti, „sukilo prieš akis visos netektys”, kad prireikė raminamųjų vaistų. Jos rauda išsaugota vaizdo kasetėje, o prisiminimais apie dzūkiškas tradicijas, prietarus, susijusius su žmogaus išėjimu anapus, A.Markevičienė mielai dalijasi su visais besidominčiais.
Vaikystė – šalia kapinių
Gimusi 12 vaikų šeimoje, 90-ąjį gimtadienį netrukus švęsianti A.Markevičienė liko viena. „Nei kam pasiskųsi, nei pasidžiaugsi”, – nubraukia ašarą. Nors prisimena tik vyriausio iš vienuolikos brolio laidotuves, raudomis pati išlydėjo tėvą, anytą, seserį, mylimą vyrą. Pirmoji rauda atsirado iš didelės širdgėlos anksti netekus mylimos mamos, Anelei tuomet buvo vos 14 metų. „Kai stojasi gailestis, ir žodžiai randas“, – pasakojo dzūkė. Rauda išreiškia jausmus be kūrybinio impulso, be sąmonės kontrolės – iš visos širdies. Todėl giedoti galima ir prie svetimo mirusiojo, o apraudoti – tik savus.
A.Markevičienė prisimena ir skaudžius savo pirmųjų raudų padarinius. Šeima gyveno Seirijuose, visai šalia kapinių. Pro jų namus eidavo procesijos, kastuvus saugoti palikdavo duobkasiai. Vaikai įprato kapinėse žaisti. „Su drauge laidotuves žaisdavome, supindavome iš baltų, raudonų dobiliukų vainiką ir pagalį vainikuodavome. Paskui jį laidojom. Viena kasa duobę, o kita verkauna – nuo suaugusių išmokom. Prisimenu, kartą klebonas pastebėjo mūsų žaidimus šalia neseniai supilto kapo ir pašaukė tėvą. Labai mane barė, kad neseniai mamą palaidojau, o taip darau”, – visam gyvenimui įstrigusius prisiminimus dėlioja dzūkė.
Stalas girgžda – namie bus nabašnykas
A.Markevičienė mena su žmogaus išėjimu į kitą pasaulį susijusias tradicijas ir apeigas, kurios gerokai skiriasi nuo šiuolaikinių. „Pas mus Seirijuose buvo tokia mada: jeigu žmogus susirgo, tai vakare visi kaimynai susirenka lankyti, o jeigu numirė – nereikia prašyti, visi ateina padėti. Moterys prausia mirusįjį ir aprengia, daugiausia šarvodavo ant stalo. (Dar buvo toks prietaras, kad, jei namie stalas sugirgždėjo, tai bus nabašnykas). Be karsto, tik paskui meistrai ateidavo, kūną išmatuoja ir padaro karstą”, – pasakoja dzūkė.
Vakarais balsingesni kaimynai ateidavo giedoti. Atsinešdavo kiekvienas savo kantičkas – giesmyną. A.Markevičienė apgailestauja: „Turėjau tris kantičkas ir nežinia kur pradanginau, o giesmės jose buvo gražios – kas atėjo, tas verkia. Iš širdies giedodavo, o dabar jau visai ne tas, nes dainuoja, o ne gieda. Man anksčiau laidotuvės gražesnės buvo, vaikams irgi sakiau – kai numirsiu, tai man šitų dainininkų nereikia!”
Pašnekovė mena, kad mirusiuosius anksčiau aprengdavo tais rūbais, kuriais jie eidavo į bažnyčią, batų pirkt nebuvo už ką, tai apaudavo kojinėmis, o karstą apklodavo staltiesėmis. Turtingesni jį nudažydavo juodai, o kiti taip ir laidojo – medžio spalvos. Šermenys irgi buvo skirtingos: kas išgalėjo, tas ir kiaulę papjaudavo, o pas vargingiau gyvenančius kaimynai patys vaišių atsinešdavo. Dar viena ypatinga tradicija – apie šeimininko mirtį reikėjo pranešti gyvuliams, pirmiausia – arkliui ir bitėms. „Atidarydavo tvarto duris ir verksmingu balsu pasakydavo, prie avilių iš tolo persižegnodavo: „Bitelės pilkosios, neturit šeimininko jau”, – prisimena A.Markevičienė.
Atėjus į kapines reikia pasisveikinti – „amžiną atilsį”
Garbaus amžiaus dzūkė mena, kapų anksčiau niekas ypatingai neprižiūrėdavo, paminklų tokių irgi nebuvo. Po laidotuvių gluosnio šaką įsodino – ir viskas, kas išgalėjo – dar skardine tvorele aptvėrė, žvakelę per Vėlines uždegė, o kiti ir to ne.
„Dabar krūvas gėlių neša į laidotuves, o kam? Jos nereikalingos, verčiau pinigais duotų, artimieji mišias užpirktų”, – naujomis tradicijomis stebisi pašnekovė. Bėgant metams, jos akyse keitėsi ir Vėlinių papročiai. Lankyti kapus per Visus šventuosius – lapkričio 1 dieną – tapo įprasta sovietmečiu, o anksčiau tai darydavo tik per Vėlines, lapkričio 2 dieną, kurią zadūšinėmis vadino.
„Sakydavo, kad per Vėlines vėlės žmonių laukia, o per Kūčią jos namo grįžta, todėl palieka ant stalo mirusiems vaišių”, – pasakoja A.Markevičienė. Vis dėlto gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio riba visuomet buvo labai subtili ir sunkiai perprantama, tai liudija iš lūpų į lūpas perduodami liaudies pasakojimai. Alytiškė mena girdėjusi vieną tokią jai labai įstrigusią istoriją, kurią liudijo žmogus, autobuse atsitiktinai prisėdęs šalia nepažįstamos moters. Ši pasakojo, kad sapne ją aplankė mirusi motina.
Dar gyva būdama žadėjo ateiti ir pasakyti, kaip ten, anapus, yra. „Motina liepė atvažiuoti į Kauną ant vieno tilto, kur jos susitiks. Tam žmogui smalsu pasidarė, tai pasekė ją iki tilto ir savo akimis matė, kaip jo bendrakeleivę partrenkė automobilis ir užmušė. Reiškia – gyvas yra mielas, o kad ir mylimas, bet negyvas – ne tas jau žmogus”, – liaudies išmintį apibendrina A.Markevičienė. Ir čia pat priduria: jai šiąnakt a. a. Algirdas Brazauskas su pirmąja žmona Julija prisisapnavę, nors nei pažįsta jų, nei ką, gal rinkimai bus kalti? „Atsikėliau ir mislinu, amžiną jums atilsį, ilsėkitės ramybėje. Ant kapų kai ateini, irgi tas pats kaip žmogų aplankytum ir pasakytum „garbė Jėzui Kristui”, tai ten reikia pasakyti „amžiną atilsį”. Toks pasveikinimas visų”, – paaiškina.
Nors seniau žmonės neturėjo vieno įsitikinimo, kas nutinka žmogaus vėlei, kur ji keliauja, A.Markevičienė patylėjusi sako: „Aš įsitikinusi, kad vėlė pavirsta paukšteliu ar gyvuliuku kokiu. Nesu patyrusi nieko tokio, bet man nuo mažens taip atrodo.”
Anapusinės paslaptys, siaubas ir juokas – neatskiriami
Garbaus amžiaus dzūkė mena, jog anksčiau žmonės sakydavo, kad siela nuo kūno atsiskiria tada, kai karstas nuleidžiamas į duobę, su išbertu pirmuoju kastuvu žemių. Dar tris dienas po laidotuvių ji pasilieka netoli namų, viską girdi, bet nemato. Nors daugelį vyresnio amžiaus žmonių šiandien piktina jaunimas, kuris ir žvakę ant artimųjų kapų uždega, ir Helovino vakarėlyje pasiausti spėja, liaudies tradicijoje anapusinės paslaptys, mirusiųjų pasaulio baimė ir juokas, netgi juodas humoras visuomet buvo neatskiriami, nes tokia yra žmogaus prigimtis. A.Markevičienė liudija, jog žmonės nuo seno mėgo pasakoti baisias istorijas apie mirusiuosius, kad nustotų bijoti, kai kurios jų – ne iš piršto laužtos.
„Pokario laikais numirė tokia moteriškė. Suėjom giedoti, sėdim ant uslano, nabašnykas už pečių mums. Staiga žiūrim – vieni gedėtojai per duris lekia, kiti – pro langus šoka, o duktė su žentu… į rūsį įlindo! Atsigrįžtam – taigi moteriškė sėdasi grabe…” – pasakoja. Kitą dieną po tokio įvykio giedotojų nebeliko nė kvapo, o artimieji kunigą pakvietė. Šis pašventino, prie karsto priėjo arčiau – patvirtino: „Tikrai negyva.” Pasirodo, visa „prikėlimo” paslaptis buvo ta, kad per trumpas lentas padėjo, šuo jas sujudino ir kūnas susirietė. „Ale strioko buvo visiems – baisu”, – juokiasi senolė. Ji mena, kad giedotoja buvusi ir jos mama, o ji, dar vaikas, labai norėjusi su ja drauge eiti. Vėliau, tėvus palaidojusi, raudotoja pradėjo mirusiųjų bijoti, nors pati jau suaugusi ir ištekėjusi buvo, augino sūnų. Šią baimę dar paantrindavo baisios istorijos, kurios buvo pasakojamos ir prie velionio budint.
„Kaimynystėje gyveno toks senukas, jį specialiai pas nabašnykus veždavo, kad neišeitų žmonės per naktį, nes jis tokių baisių istorijų papasakodavo, kad šie ir krustelėti bijodavo. Mes netoli gyvenome, bet mane reikėdavo iki pat namų po to palydėti”, – prisimena pašnekovė. Mirusiųjų bijoti ji nustojo tada, kai kartą velionį už kojų palaikė, kad būtų galima prieš šarvojimą surišti. Žmogui jos iki kelių buvo nukirstos… Pasirodo, yra toks prietaras: mirusiųjų bijoti nustosi, jei už kojų paturėsi, ir kaip liaudies išmintimi netikėti?
Gerbia Dievo paslaptis ir džiaugiasi gyvenimu
Įveikusi mirusiųjų baimę, A.Markevičienė išmoko filosofiškai žiūrėti ir į kančias, kurios žmogui lemtos: „Seniau žmonės sakydavo, kad sunkiai miršta tas, kuris yra griešnas. Griekų visokių būna, atrodo, gražiai gyvena, o gal mislių visokių turi? Čia Dievo paslaptis. Jis užrašo kiekvieną mintį, net tai, ko žmogus dar nespėjo pamislyti. Mes nežinome, ką padarėme, nes neatsimename, o pas jį – užrašyta. Ir visiems reikia atkentėti.”
Nors sulaukusi garbaus amžiaus, alytiškė ir šiandien turi nemažai veiklos, kurios ir daugiau būtų, jei ne bėdos su sąnariais, savo pėdsaką paliko ir nelengvas darbas Alytaus medvilnės kombinate. Jėgų reikia ir nevaikštančia ligone, kurią padeda slaugyti, pasirūpinti, ir į „Dzūkų pulkucio” repeticijas nueiti. Į biblioteką būtinai reikia užsukti, nes daug skaito (šiuo metu – populiarios rusų rašytojos Aleksandros Marininos detektyvą). Ir į bažnyčią reikia, nors paeiti toliau sunku darosi, skauda. „Bet kunigas sako, kad Dievas kiekvienoje vietoje yra. Taigi neturiu kuo skųstis, gyvenimas tik gerėja ir dar gerės. Kodėl? Nes naują valdžią išsirinkome. Ir aš tik gražėju, ateis pavasaris – dar ne taip pasistrajinsiu”, – šypsosi močiutė.
(1741)
Etnokultūros ratas. Strokai (baimės)
Laidoje Dzūkijos kaimų žmonės pasakoja įvairius nutikimus, susijusius su baime, dzūkiškai jie vadinami strokais.
http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/15090/etnokulturos_ratas._strokai_baimes_?popups